Dużo większy zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o starcie nadawania roboczych danych nawigacyjnych wykorzystując następne 2 satelity pracujące w obrębie znanego pod nazwą Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Powiększa to pokrycie nieba przez system nawigacji satelitarnej Galileo. Orbitery Galileo z numerami 9 a także 10 zostały ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po przeprowadzeniu wielotygodniowych, skomplikowanych testów na orbicie, potwierdzono ich działanie zgodne z oczekiwaniami. W szczególności, z użyciem 20-metrowej anteny na terenie siedzibie ESA na terenie Belgii, przeprowadzono pomiary częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z owych orbiterów, żeby określić formę sygnału a także jego rozdzielczość.

Sprawdzono do tego wydajność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu Galileo. Testy były koordynowane z terenu Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec i w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku sprawdzano wydawanie poleceń a także monitorowanie orbiterów, za to w drugim kontrolowanie przesyłania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zakończyły się sukcesem nawet nieco wcześniej niż zakładał plan. 29.01.18 r. orbitery rozpoczęły przesyłanie pełnych sygnałów do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje aktualnie również badania 2-óch następnych satelitów nawigacyjnych (numer 11 i 12), które wysłano w Kosmos 17 grudnia 2015 r. Natomiast orbitery o numerach 13 a także 14 odbyły w ostatnim czasie testy przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii a później zostały schowane do magazynowania oczekując na start.

W międzyczasie na terenie Niemiec trwa produkcja dwunastu nowych satelitów Galileo. Kompletny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 orbitery. Aktualnie emitowane sygnały do nawigacji są w formie „tymczasowej” – wykorzystuje je przemysł satelitarny do opracowania towarów a także usług, które przyszłości mają być udostępnione samym użytkownikom.