Amerykanie raka leczą. Polacy na raka umierają

Nowotwór gruczołu prostaty jesteśmy w stanie zwalczyć lekiem na raka piersi, za to środek na raka skóry może być skuteczny podczas zwalczania nowotworu jelita grubego. Pod warunkiem, że oceni się, która mutagen wywołał raka u pacjenta. Gdyby polscy medycy byli w stanie diagnozować tak skrupulatnie, jak ich amerykańscy koledzy, ludzie z rakiem uniknęliby niszczącego leczenia, między innymi podawanej w zasadzie na ślepo trafił chemioterapii. Sporej części z nich uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie jeszcze niedawno dzieliliśmy nowotwory w zależności od narządów, które obejmowały. Badano raka piersi, płuca, jelita bądź prostaty Obecnie wiadomo, że jest to naturalnie nie tylko obszar występowania, jednak w głównej mierze pojawianie się określonych mutagenów sprawia, iż dany sposób leczenia okazuje się okazać się skuteczny bądź nie. Foundation Medicine w Cambridge analizuje otrzymane fragmenty guzów pacjentów z całej planety badając jednocześnie wiele genów, jakie mogą mieć wkład w rozwijaniu się nowotworu. Dla każdego człowieka szykuje indywidualny raport przedstawiający dostępną wiedzę w zakresie wykrytych zmian genomowych i porady, które środki oraz dlaczego da się zastosować w danej sytuacji.

U 20 letniej Amerykanki Corey Wood raka płuc znaleziono 2 tygodnie po fakcie, jak odbyła półmaraton. Dziewczyna była w dobrej kondycji i absolutnie nie obserwowano u niej jakichkolwiek skutków nowotworu. Podczas wizyty u okulisty, na jaką wybrała się jedynie po soczewki kontaktowe powiedziała lekarzowi, że ma błyski w oczach. Lekarz zlecił pełne badania, w trakcie jakich wykryto guzy w obrębie płuc, węzłach chłonnych oraz przerzuty w kościach. Był to rak płuc w czwartym stadium. Wydawać mogło się, iż jedynym wyjściem leczenia pozostanie długotrwała oraz wyniszczająca chemioterapia. Jej lekarz wysłał jednakże kawałki nowowoworu do testów profilowania genomowego. Wykryto, iż raka wywołała mutacja genów ROS1 i jest na ten rodzaj mutacji nakierowane lekarstwo. Dało dobre efekty. Obecnie płuca Corey Wood pozostają zdrowe. Przypadek? Zdecydowanie nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Badanie mutacji znajdujących się w tkance z nowotworem u konkretnego pacjenta a także dobór odpowiedniej terapii do określonej mutacji – stanowi to unikalne podejście do walki z rakiem. Doktor Mike Pellini prezes Foundation Medicine w Cambridge na obszarze Massachusetts, jaka tego typu testy przeprowadza ocenia, że tym sposobem pacjent pobiera bezpieczny środek w odpowiedniej dawce nastawiony na dany cel. Od chwili przekazania próbki do przygotowania finalnego raportu mija w granicach 2 tygodni. By zrobić test niezbędna będzie skromna ilość materiału z rakiem. Będzie mogła to zostać tkanka wzięta wcześniej do analizy histopatologicznej. Wynik badania zawiera informację o istotnych dla procesu leczenia zmianach genomowych, ewentualnych terapiach indywidualnych, możliwych badaniach w warunkach klinicznych realizowanych z lekami, jakie pomagają. Ta wiedza pozwala lekarzowi wybrać najskuteczniejsze leczenie.